Smartfony Sprzęt Technologie

iPhone od Apple będą ładowane przez port USB-C

Wiceprezes firmy Apple Greg Joswiak potwierdził, że Apple zastosuje się do nowych wymogów prawnych i wyposaży swoje smartfony Apple iPhone w złącza ładowania USB-C. Wynika to z tego, że Parlament Europejski zagłosował za ustanowieniem portu USB-C wspólnym standardem ładowania urządzeń.

USB-C w iPhone – dlaczego?

W momencie, gdy pojawiły się informacje na temat głosowania Parlamentu Europejskiego w kwestii ustanowienia USB-C standardowym portem ładowania, wszyscy na pewno zwrócili zastanawiali się nad postępowaniem Apple. Urządzenia iPhone, które standardowo wyposażone są w złącze Lightning, będą musiały zostać dostosowane do nowej dyrektywy. Gigant technologiczny posiada co prawda modele iPada z portami USB-C, natomiast nie zostało ono nigdy zastosowane w przypadku smartfonów iPhone.

Podczas wydarzenia Tech Live, wiceprezes Apple ds. marketingu Grag Joswiak potwierdził, że firma przejdzie na złącza USB-C w swoich nowych urządzeniach, aby dostosować je do wymogów narzuconych przez Unię Europejską. Joswiak mówił także o tym, jak 10 lat temu Unia Europejska naciskała na firmę w celu przejścia na porty micro-USB. Powodem takiej zmiany, miała być obawa Unii Europejskiej przed tym, że ludzie musieli posiadać kilka przejściówek z różnymi złączami. W odpowiedzi na to, Apple stworzył ładowarki z odłączanymi kablami.

Joswiak powiedział, że jako firma muszą przestrzegać lokalnych przepisów. Nie wiadomo jednak, czy urządzenia ze złączem USB-C będą produkowane tylko na rynek europejski, czy może będą dotyczyły wszystkich urządzeń wychodzących z fabryki Apple.

Apple nie dodaje zasilacza w zestawie

Firma Apple już znacznie wcześniej komunikowała swoje obawy środowiskowe związane z dołączaniem zasilacza do każdego urządzenia elektronicznego. Gigant technologiczny stwierdził, że ograniczenie takich działań pozwoliłoby na oszczędność 861 000 ton metalu, a także ograniczyłoby koszty transportu, ponieważ pudełka nie zawierające zasilacza będą mniejsze (przez co zmieści się ich więcej w jednym transporcie).

Nie wszyscy byli przekonani co do wyjaśnień Apple, przez co firma została kilka razy ukarana grzywną w Brazylii za usuwanie zasilaczy z pudełek iPhone’a.

Kiedy USB-C w iPhone?

Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej, Apple ma czas na dostosowanie produktu do rynku europejskiego do końca 2024 roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments