Motoryzacja Porady

Jak odłączyć i podłączyć akumulator w samochodzie?

Rozładowany akumulator samochodowy

Jak odłączyć akumulator w samochodzie? Jak podłączyć akumulator w samochodzie? W jaki sposób należy wykonać to bezpiecznie dla auta jak i samego siebie?

Nadchodzące chłodne dni na pewno wdadzą się we znaki kierowcom – przy niższych temperaturach akumulator znacznie łatwiej rozładować, co może przysporzyć problemów z odpaleniem samochodu.

Dlaczego akumulator łatwiej rozładowuje się zimą?

W momencie wystąpienia mrozów sprawność akumulatora w samochodzie znacznie spada, dlatego warto podejmować szybkie decyzje. Słaby, kilkuletni akumulator, który najlepsze czasy ma już za sobą, może dać się we znaki w szczególności zimą, co uniemożliwi korzystanie z auta.

Akumulator samochodowy w temperaturze około 25 stopni Celsjusza posiada 100% pojemności elektrycznej. W momencie, gdy temperatura otoczenia spada do -10 stopni Celsjusza, pojemność akumulatora spada do około 80%, a w przypadku mrozów na poziomie -25 stopni Celsjusza wynosi już tylko 60%. W przypadku niskich temperatur sprawność rozrusznika znacząco maleje, a opór silnika wzrasta, co przekłada się na wyższe zużycie energii z akumulatora. Jeżeli akumulator jest w słabej kondycji, to może uniemożliwić nam odpalenie auta. Każde z udogodnień w samochodzie pobiera dodatkową dawkę prądu – jest to na przykład ładowarka samochodowa, transmiter Bluetooth czy wideorejestrator. Dodatkowo w zimie korzystamy ze znacznie większej ilości rozwiązań w naszym aucie, które pobierają prąd. Chodzi tutaj między innymi o podgrzewane fotele, podgrzewaną kierownicę, ogrzewanie szyb i lusterek. Każda z tych opcji pobiera niemałe ilości prądu, co przekłada się na większe zużycie. Jeżeli pokonujemy krótkie, miejskie trasy, to akumulator nie jest w stanie doładować się do bezpiecznego poziomu.

Co zrobić, gdy akumulator odmawia posłuszeństwa?

Jeżeli zauważymy, że nasze auto zaczyna dłużej kręcić podczas odpalania to trzeba działać szybko. Należy dokonać sprawdzenia stanu akumulatora – można tego dokonać w warsztatach oraz coraz częściej w punktach, które zajmują się sprzedażą akumulatorów samochodowych. Podczas takiego przeglądu warto sprawdzić także napięcie ładowania akumulatora, aby wykluczyć ewentualne problemy z alternatorem. W przypadku większości nowoczesnych, bezobsługowych akumulatorów możemy sprawdzić poziom elektrolitu poprzez tak zwane „magiczne oczko” umieszczone na akumulatorze.

Warto także zadbać o czystość klem przy akumulatorze (plusowa i minusa), ponieważ to od nich zależy jak dobrze będzie przewodzony prąd. Im lepszy jest styk klem z akumulatorem, tym większa wydajność w zasilaniu.

Czy muszę wymienić akumulator?

Rozładowany akumulator nie oznacza od razu konieczności jego wymiany na nowy. Pojedyncze sytuacje, w których akumulator zostanie rozładowany wymagają zazwyczaj jego doładowania przy użyciu prostownika – w ten sposób naładujemy akumulator do bezpiecznej wartości, której nie osiągniemy podczas krótkich przejazdów w obrębie miasta. Jeżeli będziemy regularnie rozładowywać akumulator do niskich wartości i uruchamiać auto „z kabli”, to bardzo szybko doprowadzimy do zniszczenia akumulatora na stałe – stanie się on praktycznie bezużyteczny, ponieważ nie będzie w stanie gromadzić odpowiedniej ilości prądu.

W przypadku regularnych problemów z brakiem prądu, należy sprawdzić stan alternatora i dokonać wymiany akumulatora. Warto także sprawdzić, czy żadne z urządzeń w samochodzie nie pobiera prądu w momencie, gdy auto stoi zaparkowane w garażu (to bardzo częsta przyczyna pobierania prądu, która prowadzi do uszkodzenia akumulatora na stałe).

Jak odłączyć akumulator w samochodzie?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na samodzielną wymianę akumulatora, to należy wykonać to z zachowaniem zasad bezpieczeństwa naszego, jak i samego auta.

W celu odłączenia akumulatora, należy wyłączyć silnik wraz ze wszystkimi elementami, które pobierają prąd z akumulatora (na przykład światła czy radio). Po wyłączeniu wszystkich urządzeń możemy przejść do odłączania akumulatora.

W pierwszej kolejności należy zawsze odkręcić i odłączyć klemę minusową (czarną) – jest to ważne, ponieważ odpowiada ona za tak zwaną masę, która pełni rolę przewodu powrotnego. Jeżeli najpierw odłączymy biegun dodatni, to przypadkowe dotknięcie kluczem nadwozia pojazdu może doprowadzić do zwarcia, a w niektórych sytuacjach nawet do eksplozji akumulatora. Jeżeli biegun ujemny (masa) zostanie odłączony jako pierwszy, to nie grozi nam zwarcie czy uszkodzenie akumulatora.

Jak podłączyć akumulator w samochodzie?

Podłączenie akumulatora wykonujemy w odwrotnej kolejności – zaczynamy od podłączenia bieguna dodatniego (czerwony), a następnie podłączamy biegun ujemny (czarny). Przed podłączeniem nowego akumulatora, warto sprawdzić stan tzw. klem, które łączą akumulator z instalacją elektryczną w naszym pojeździe. Zazwyczaj należy oczyścić klemy, aby ich przewodnictwo elektryczne było jak najlepsze.

Ważna uwaga

W przypadku nowoczesnych samochodów przy wymianie akumulatora coraz częściej konieczne jest jego zakodowanie. Ze względu na to, przed samodzielną wymianą akumulatora w samochodzie, należy sprawdzić czy nasze auto nie posiada takiego wymogu. Jeżeli kodowanie akumulatora okaże się niezbędne, to należy udać się na wymianę do warsztatu lub Autoryzowanej Stacji Obsługi naszej marki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments