Motoryzacja Porady

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Zima nadchodzi wielkimi krokami, a wraz z nią opady śniegu i gołoledź. Używanie opon zimowych w Polsce nie jest obowiązkowe, natomiast zalecane. W wielu krajach Europy używanie opon zimowych w określonym czasie jest obowiązkowe. Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe?

Czy opony zimowe są obowiązkowe w Polsce?

W Polsce regulacje prawne nie nakazują używania przez kierowców opon zimowych – jest to zalecane, natomiast nie obowiązkowe. W zależności od kraju, regulacje prawne mogą być inne. Na przykład w Niemczech, Austrii, Norwegii, Szwecji, Czechach (na wybranych drogach), Słowacji, Litwie, Estonii, Rumunii czy Turcji korzystanie z opon zimowych jest nakazane prawnie. W większości tych krajów jazda na zimowych oponach jest obowiązkowa od 1 grudnia do 31 marca.

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Wymiany opon z letnich na zimowe najbezpieczniej jest dokonać w momencie, gdy średnia temperatura w ciągu doby spadnie poniżej 7°C. Wielu kierowców zmienia opony w zależności od miesiąca – na przykład już w październiku zakładają opony zimowe, a zmiana ich na letnie następuje z końcem marca lub kwietnia. Wszystko tak naprawdę zależy od warunków pogodowych w danym sezonie. Na pewno nie warto czekać ze zmianą opon zimowych na pierwszy śnieg czy gołoledź. W tym czasie zakłady wulkanizacyjne będą przepełnione, a dodatkowo ryzykujemy bezpieczeństwem swoim jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Opony zawsze należy dostosowywać do warunków pogodowych. Pozwoli to na ich dłuższą eksploatację, a także zwiększy poziom naszego bezpieczeństwa.

Czy można jeździć na oponach zimowych przez cały rok?

Teoretycznie nikt nie zabroni nam jeździć na oponach zimowych przez cały rok, natomiast musimy pamiętać, że opony zimowe jak i letnie mają inne właściwości. Opony zimowe zbudowane są z mieszanki gumowej, która posiada większe proporcje żywicy. Dzięki temu pozostają elastyczne w niskich temperaturach i dobrze trzymają się nawierzchni. Bieżnik opony zimowej jest głębszy niż letniej w celu ułatwienia jazdy po śniegu.

Opony zimowe świetnie sprawdzają się w zimie, natomiast przy temperaturach osiągających ponad 15°C tracą swoje właściwości. Droga hamowania na oponach zimowych jest znacznie dłuższa (nawet o kilka metrów), jeżeli na dworze panuje temperatura powyżej 15°C. Dodatkowo opony zimowe zużywają się przy wysokich temperaturach znacznie szybciej.

Zawsze należy dopasować opony do warunków atmosferycznych, co pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa oraz zapewni dłuższą trwałość opon.

Opony całoroczne – czy warto?

Opony wielosezonowe / całoroczne – czy warto?

Opony wielosezonowe (nazywane też całorocznymi) stanowią rozwiązanie pośrednie pomiędzy oponami letnimi, a oponami zimowymi. Są one przystosowane do jazdy o każdej porze roku. Podczas niskich, ujemnych temperatur opony całoroczne nie twardnieją tak mocno jak opony letnie, natomiast ich elastyczność jest mniejsza niż opon przeznaczonych typowo do jazdy zimowej. Bieżnik opony całorocznej jest inny, posiada mniej „rowków”, co ma przełożenie na odprowadzanie błota i śniegu podczas jazdy. Latem, przy wysokich temperaturach opony wielosezonowe zużywają się szybciej, niż dedykowane opony letnie. Podczas deszczowych dni, radzą sobie także słabiej niż opony letnie.

Dla kogo opony całoroczne?

Opony całoroczne znajdą zastosowanie w przypadku kierowców, którzy poruszają się głównie w mieście i nie pokonują dużych dystansów w ciągu roku (do 8-10 tysięcy kilometrów / rok). W większości przypadków jazda takich osób jest znacznie spokojniejsza, a osiągane prędkości niższe.

Kierowcy, którzy przemierzają znacznie większe dystanse w ciągu roku także po autostradach i drogach ekspresowych powinni wybrać opony sezonowe (zimowe lub letnie, w zależności od pory roku). Pozwalają one na osiągniecie znacznie lepszych właściwości jezdnych i zapewniają większe bezpieczeństwo (między innymi dzięki krótszej drodze hamowania). Opony sezonowe powinny być stosowane także w pojazdach o większej mocy oraz z napędem na tylną oś.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments