Ursus – polska, legendarna marka, która była na rynku przez ponad 50 lat ogłosiła bankructwo. Akcje spółki Ursus zostały wycofane z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 15 października 2022 roku.
Ursus ogłasza bankructwo
Akcje spółki Ursus wycofano z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 15 października 2022 roku.
Treść raportu brzmi następująco:
Syndyk URSUS S.A. w upadłości (dalej „URSUS” lub „Emitent”) informuje, iż w dniu 11 października 2022 r. powziął informację o wydaniu przez Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. uchwały Nr 919/2022 z dnia 10 października 2022 r. w sprawie wycofania z obrotu giełdowego na Głównym Rynku GPW akcji Emitenta (…). W związku z wycofaniem akcji URSUS z obrotu na rynku regulowanym od dnia 15 października 2022 r. Emitent nie będzie podlegał obowiązkom informacyjnym wynikającym z przepisów prawa, co oznacza zaprzestanie publikowania raportów bieżących i okresowych.
Jeszcze kilka lat temu akcje spółki Ursus były wyceniane na ponad 5 zł, natomiast obecnie kurs akcji spółki wynosił 4 grosze.
Ursus – legendarna, polska marka
Ursus to legendarna marka wywodząca się z naszego kraju, która produkowała pojazdy od ponad 50 lat. Ursus występował wcześniej pod nazwą Pol-Mot i to właśnie wtedy sprowadzono do polski Fiata 126P, czyli naszego „malucha”. Po zmianie nazwy na Ursus, marka zaczęła produkować maszyny rolnicze (w tym między innymi popularne w Polsce traktory). Ursus podejmował także próby produkcji autobusów napędzanych silnikami elektrycznymi.
Jedna z warszawskich dzielnic, wzięła nazwę właśnie od tego przedsiębiorstwa – chodzi oczywiście o warszawski Ursus. Fabryka Ursusa powstała na terenie wsi Szamoty, w której okolicy utworzono osiedle dla pracowników fabryki. Produkcja w fabryce została wstrzymana w czasie II wojny światowej, ponieważ zakłady zostały przejęte przez Niemcy, którzy produkowali tam m. in. uzbrojenie. W 1947 roku produkcja została wznowiona, co wpłynęło na ponowny rozwój miejscowości.
Finalnie, w 1977 roku Ursus został przyłączony do Warszawy, a w 1993 uznany za ósmą dzielnicę stolicy.