Biznes Gospodarka Pieniądze Praca Technologie

Tysiące zwolnień w firmach technologicznych

Tylko w tym roku prace już ponad 44 000 pracowników technicznych z każdego zakątka branży, a kolejne zwolnienia są praktycznie pewne. Kryzys gospodarczy wywołany wydarzeniami takimi jak epidemia Covid-19 czy wojna na Ukrainie zbiera coraz większe żniwa.

Zwolnienia w branży technologicznej

Dziesiątki tysięcy pracowników, którzy pracowali dotychczas na stanowiskach technicznych, wcześniej uważanych za bezpieczne i dobrze płatne, musiały w ostatnich miesiącach poszukać innego miejsca zatrudnienia. Kryzys w szeroko pojętej gospodarce uderza dość mocno także w branżę technologiczną. SoundClound – jedna z wiodących platform do przesyłania muzyki, podobno dokonała cięć kadrowych zmniejszając ilość pracowników o 80%. Według szacunków Crunchbase, od początku 2022 roku pracę straciło około 44 000 pracowników w branży technologicznej.

Zwolnienia pracowników dotknęły bardzo wielu firm w branży nowych technologii. Tesla czy Netflix ogłosiły w ostatnich miesiącach informacje o zwolnieniach, argumentując to rosnącą inflacją oraz katastrofalnymi wynikami na rynku kryptowalut.

Tesla zwalnia pracowników

Firma była w ostatnim czasie przedmiotem dochodzenia federalnego w sprawie wypadków związanych z jej półautonomicznymi pojazdami. Później dyrektor generalny Tesli zdecydował, że chce przejąć Twittera. W związku z tym Tesla odnotowała spadek ceny akcji na giełdzie.

Tesla ogłosiła, że zamyka biuro w San Mateo w Kalifornii, przez co doszło do wielu zwolnień pracowników. Informowano, że byli to pracownicy o niskich zarobkach, pracujący dotychczas nad analizą gromadzenia danych dotyczących jazdy aut ich produkcji przy użyciu Autopilota Tesli.

Tesla zwalnia pracowników (Zdjęcie: Pexels)

Netflix zwolnił kilkuset pracowników

Przez wiele lat Netflix był spółką, która stale odnotowywała wzrosty sprzedaży. Były to czasy, gdy konkurencja nie była aż tak duża – nagle pojawił się Disney+, HBO Max, Apple TV i wiele innych platform VOD. Liczba subskrybentów Netflixa zaczęła spadać, co zmusiło firmę do zwolnienia 150 pracowników (było to 1,3% personelu). Miesiąc po pierwszych zwolnieniach Netflix ogłosił kolejne cięcia etatów, które dotyczyły tym razem 400 pracowników. Netflix wprowadza teraz tańszy pakiet z reklamami na swoją platformę – być może w ten sposób chcą zwiększyć wpływy do budżetu.

Zespół Shopify zmniejszył się o 10%

Pod koniec lipca dyrektor generalny Shopify ogłosił, że firma zwolni 10% personelu, czyli około 1000 pracowników. Taka decyzja została podjęta ze względu na wybuch wzrostu pandemii. Shopify początkowo zatrudniało bardzo dużo specjalistów sądząc, że ich wzrost na rynku pozwoli na spokojne przetrwanie pandemii, pomimo inwestycji w rozbudowanie kadry.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments